"Dunaj stúpa a stále stúpa!!!"

Autor: Filip Kráľ | 2.5.2014 o 21:15 | (upravené 2.5.2014 o 21:54) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  895x

Manipulácia médiami je veľmi závažný problém moderného sveta. Väčšina ľudí žije, alebo lepšie povedané spí, vo svojom vlastnom idealizovanom svete, kde slovenské médiá nehrajú špinavú manipulatívnu hru s vedomím recipientov. Nemyslím to ako urážku na slovenský národ, ale vychádzam z tvrdenia, že masa sa ovláda oveľa jednoduchšie ako myseľ jednotlivca.

 

Krásny príklad potvrdzujúci túto hypotézu je správanie sa davu pri demonštráciách, protestoch, a čo je najsmutnejšie aj pri športových podujatiach, ktoré sú často strediskom vodcov-agresorov, ktorí vyhľadávajú jediné, a to vyvolať konflikt, čo najväčších rozmerov pomocou stáda ovčích bytostí. Veď niekoľko samotných aktérov po incidente priznalo, že nikdy neboli vyvolávači agresie a konfliktu, ale že ich strhla atmosféra. To ich samozrejme neospravedlňuje, ale jasne vysiela signál k tomu, že masa je prirodzene ľahko ovplyvniteľná.

Súčasná sociéta potrebuje morálne vzory a jednotlivcov, ktorí poukážu na absurdnosť sporov vedených na pozadí rôznych médiami prezentovaných udalostí. Jedným z nich je aj neznámy občan, ktorý uvedomelo upozornil na grandiózne „faux pas" v živom vysielaní jednej z najväčších súkromnoprávnych televízií pôsobiacich na území Slovenskej republiky už od roku 1996 -  TV Markíza, pri ktorom redaktor cielene zavádzal divákov. Spomínaná „inscenácia" pod vedením režiséra, pardon redaktora Michala Hečka sa stala dokonalou ukážkou, kam sú redaktori bažiaci po senzácií ochotní zájsť.

Teraz nastáva čas položiť si otázky: Vychádza tento incident len z neprofesionálneho konania redaktora? Alebo sa na tomto divadle podieľalo aj vedenie spravodajstva? Bolo cieľom zastrašenie diváka alebo jednoducho snaha o bulvárny „boom"?

Na začiatku letných mesiacov, konkrétne v júni, si príroda pre nás prichystala nepríjemné prekvapenie v podobe ničivých povodní, ktoré najviac postihli bratislavské brehy Dunaja. O tejto situácií nás informovalo niekoľko mediálnych subjektov avšak TV Markíza si za každú cenu chcela uchmatnúť nadmernú porciu recipientov prostredníctvom svojej typickej dramatickosti. Napokon sa jej toto divadielko kruto vypomstilo. Situáciu počas celého dňa monitoroval redaktor Michal Hečko, ktorý v jednom zo živých vstupov svojim pokusom s kameňom chcel poukázať na neustále narastajúcu vodnú hladinu rozvodneného Dunaja. Na nešťastie sa mu to dokonale vymklo z rúk, keď nasledujúci stand up odprezentoval z iného miesta a „zhodou náhod" v priestore, kde naozaj bolo viac vody. Tento akt mal jednoznačne inklinovať k záveru, že situácia na Dunaji sa neustále zhoršuje. Avšak oko pozorného diváka odhalilo tento blaf.

Po vznesení obrovskej vlny kritiky na osobu redaktora, ale aj na samotnú televíznu stanicu, muselo vedenie televízie resp. spravodajstva zareagovať a prísť s vysvetlením celej tejto komickej situácie. Redaktor sa hlboko ospravedlňoval za svoje pochybenie, a zrejme po dohode s vedením zosnovali zásterku neúspechu na príbehu okolo čiastočne nefunkčného bezdrôtového mikrofónu, ktorým chceli nahradiť káblovým, ale pod tlakom času živého vstupu sa rozhodli „risknúť" to s tým bezdrôtovým. Sám redaktor priznal, že vážne chyboval a mal verejnosť upozorniť o presune kameňa na iné miesto a zároveň ubezpečoval, že kameň položil na takú istú líniu ako v prvom vstupe.

Hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová sa k celej situácií vyjadrila nasledovne: „Redaktor počas živého vstupu položil na zem kameň s tým, že bude sledovať, ako stúpa voda. Pre náhly príval vody, ktorý mohol zaliať techniku, však chvíľu nato štáb dostal pokyn presunúť sa. V zmätku z obrovskej masy vody redaktor presunul aj kameň, aby ho neskôr mohli snímať z rovnakej vzdialenosti. Bol v rovnakej hĺbke ako predtým."[1]

Oficiálna verzia je akousi záchranou loďkou vydanou napospas krvilačnej verejnosti. Jej úlohou bolo zjemniť údery kritikov, čo sa jej ani zďaleka nepodarilo, ale skôr sa vynorilo ešte viac otázok. Po prečítaní oficiálnych ospravedlnení som si opakovane, niekoľkokrát po sebe prezrel spomínanú reportáž a naozaj som si všimol chvíľkové výpadky mikrofónu, čo objektívne podporuje spravodajskú verziu, ale ako náhle som si uvedomil, že sa opäť snažia odvracať pozornosť od dôležitých a podstatných faktov a hádzať vinu na nezmyselnú poruchu, tak mi došlo, že vlastne ide o to, že klamal, že bezočivo podsúval klamstvá a nepravdy do hlavného bloku spravodajstva v prime time. Nebol by som až do takejto miery kritický voči „markizákom", ale ten spôsob podania mi jednoznačne vadí, a preto chcem vyjadriť jasný nesúhlas. Redaktor na základe určitého stupňa morálky a profesionálnej etiky zakorenenej v žurnalistoch mohol aspoň upustiť od dych vyrážajúcej dramatickosti a teatrálnosti, ktoré predviedol v druhom vstupe alebo skôr výstupe? A to ma zarazilo...

Ako si môže dovoliť redaktora najsledovanejšieho televízneho spravodajstva, ktoré má obsahovať najvyššiu dávku objektívnosti, takýto nehorázny druh podvodu na svojich divákov, a teda aj na svojich chlebodarcov, pretože marketingové pravidlá hovoria jasne, ak ma nikto nepozerá, nepredám žiadny reklamný priestor.

 


[1] http://www.cas.sk/clanok/252468/markiza-to-na-velkej-vode-rozbalila-kamen-pri-dunaji-spravil-z-hecka-hviezdu.html, 01.04.2014, 13:20

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?